O autorze
Jestem studentem V roku grafiki ASP w Warszawie, należę do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Tworzę plakaty, ilustracje, projektuję książki. Lubię oscypek i ogórki małosolne z bazaru Hali Mirowskiej.

"Ilustrowany Elementarz Dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 polskich ilustratorów""Ilustrowany Elementarz Dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 polskich ilustratorów"

18 – 28 października 2012
Muzeum Książki Artystycznej, Łódź, ul. Tymienieckiego 24

Kurator: Ewa Solarz
Ilustratorzy: Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Joanna Gniady, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Bartłomiej "Arobal" Kociemba, Karolina Kotowska, Tomek Leśniak, Anna Niemierko , Ola Niepsuj, Agata „Endo” Nowicka, Marianna Oklejak, Jan Bajtlik, Joanna Rusinek , Dawid Ryski, Marta Sławińska, Maria Strzelecka, Marta Szudyga, Dennis Wojda, Aleksandra Woldańska-Płocińska.

Lekcja Dizajnu
Otaczający nas świat, dzieło przyrody i człowieka od najmłodszych lat kształtuje naszą wrażliwość na formę i funkcję przedmiotu. Dlatego niezmiernie ważne jest by młodzi ludzie przebywali, uczyli się i bawili w otoczeniu przedmiotów, które zostały świadomie zaprojektowane – czasem przez wybitnych dizajnerów, genialnych wynalazców, ale często „zwyczajnych” ludzi nie akceptujących szarej rzeczywistości. Wynikiem ich pomysłowości są powszechnie przez nas używane rzeczy, które cenimy za funkcjonalność, kształt, wygląd czy po prostu wygodę. Bez niektórych nie wyobrażamy sobie codziennego życia – do takich należą np. kosz na śmieci (projekt Holger Nielsen), kran (projekt Arne Jacobsen), lalka Barbie (projekt (Ruth Handler). Wiele z tych przedmiotów weszło do kanonu światowego designu i do dziś stanowią niedościgły wzór dla wielu współczesnych projektantów jak np. skuter Vespa, szezlong Le Corbusiera czy tablet iPad .

Dizajn jest dziedziną w pewnym sensie unikalną, bo wszechobecną. O ile o spotkanie ze sztuką, muzyką musimy zabiegać o tyle z dizajnem stykamy się ciągle, ubierając się, jadąc autobusem, pisząc długopisem - wszędzie otaczają nas zaprojektowane rzeczy. Idealnie gdy są zaprojektowane dobrze, mądrze, zgodnie z potrzebami użytkownika. Idealnie gdy odbiorca jest na dizajn wrażliwy, a wrażliwość należy kształtować od najmłodszych lat.
Idea wystawy „Ilustrowany Elementarz Dizajnu” jest szczytna – wystawa ma edukować; w sposób prosty, zrozumiały i przyjazny zwracać uwagę na wszechobecność designu. Pokazywać interakcję między różnymi dziedzinami sztuki, dzięki której powstaje nowe i atrakcyjne dla młodego odbiorcy dzieło.
„Nasza wystawa to zbiór 100 przedmiotów, rzeczy zaprojektowanych, od małych - jak spinacz do papieru, po duże jak samolot; są wśród nich ołówekz gumką i hula hoop, wiadro i temperówka. Bo dizajn jest wszędzie.” - wyjaśnia Ewa Solarz, kurator wystawy - „Wystawa o dizajnie powinna być dizajnerska i dlatego do jej stworzenia zaprosiłam 25 polskich ilustratorów. Utalentowanych grafików młodego pokolenia. Są wśród nich nie tylko ilustratorzy książek dla dzieci. Ciekawiło mnie również jak podejdą do tematu ilustratorzy „dorośli”. Każdy z grafików narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je na wystawie według kolejności alfabetycznej nazw przedmiotów, jak to w elementarzu. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: tak aby widzowie mogli dowiedzieć się np. kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę coca coli, albo w którym roku powstały: opakowanie czekolady "Jedyna" czy cukierki M&M’sy, skuter "Vespa", czy trampki "Convers".”
Swoją wyjątkowość wystawa zawdzięcza idei zaprezentowania najlepszych wzorów światowego dizajnu za pośrednictwem prac znakomitych polskich ilustratorów książek nie tylko dla dzieci. Kuratorka wystawy podjęła się trudnego zadania – przeprowadzenia lekcji dizajnu, podczas której każdy prezentowany przedmiot opowiada ciekawą historię, a jednocześnie niesie wartości edukacyjne dla dorosłych a przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Wystawie towarzyszy książka pod tym samym tytułem, autorstwa Ewy Solarz wydana przez wydawnictwo „Wytwórnia”.
Wystawa „Ilustrowany elementarz dizajnu” powstała dzięki wsparciu znakomitych sponsorów - firm, które doceniają wartość i wagę designu w naszym codziennym życiu: Kludi, BoConcept, Coca-Cola, IKEA, Jaga.
Wystawa „Ilustrowany Elementarz Dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów” zostanie prezentowana w ramach Łódź Design Festiwal 2012 w Łodzi w dniach 18 – 28.10.2012, w Muzeum Książki Artystycznej przy ul. Tymienieckiego 24


Wernisaż: 20.10.2012 godzina 17.30. Zapraszamy!
Więcej informacji na www.domplusdom.pl i www.lodzdesign.com

Kurator wystawy
Ewa Solarz - skończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w magazynie wnętrzarskim Dom&Wnętrze. Dziś zajmuje się popularyzacją designu, tworzy internetowy poradnik wnętrzarski www.domplusdom.pl, jest kuratorką wystaw związanych z dizajnem, prowadzi warsztaty dla dzieci. Od 2011 roku związana z festiwalem dizajnu w Łodzi; jest kuratorem Edukreacji - części festiwalu skierowanej do dzieci. Napisała książkę dla dzieci o dizajnie "D.E.S.I.G.N.". Mama Jaśka i Marianki.

Dodatkowe informacje i zdjęcia wysokiej rozdzielczości:
Joanna Łozińska, joanna.lozinska@prinfo.pl; Tel: +48 660 41 41 02
Trwa ładowanie komentarzy...